İrlanda’da Yaşam

irlanda-da-yasam

 

Dublin İrlanda’nın başkenti ve aynı zamanda en büyük şehridir. Ülkenin doğu kıyısının ortasında yer almaktadır. Özellikle uygun yaşam maliyetleri ve 25 hafta üzeri dil eğitimi programlarına katılan öğrencilere sağlanan çalışma izni Dublin’i Türk öğrenciler açısından oldukça popüler hale getirmiştir.  
Dublin, yılda dört milyonun üzerinde ziyaretçisiyle, Paris ve Londra’dan sonra Avrupa’da en çok ziyaret edilen başkenttir. BBC’nin uyguladığı bir ankete göre; Dublin, Avrupa’nın yaşanacak en iyi başkenti, İrlanda ise Avrupa’nın en mutlu ülkesi seçilmiştir. Dublin halkı oldukça sıcakkanlıdır.  
Google, Facebook, Intel, Paypal gibi dünyaca ünlü teknoloji şirketlerinin Avrupa merkezleri Dublin’de bulunmaktadır. Dil eğitimi sonrası Dublin’de lisans yada yüksek lisans yapan öğrencilerin bu şirketlerde staj yapma yada çalışma şansları vardır.

  • Para Birimi: Euro (€)
  • Ülkenin Nüfusu:595.000
  • Ana Dili:İngilizce
  • Türkiye’ye uzaklığı: Ortalama 5 Saat
  • Popüler Şehirleri:Dublin, Belfast, Cork, Limerick, Galway
  • Saat Farkı: Türkiye’den 2 Saat geri
  • Çalışma İzni: Minimum 25 hafta okul kaydı yaptıran öğrenciler çalışma izni alabilmektedirler. Öğrencilere haftalık 20 saat part-time çalışma çalışma izni verilmektedir. Okulların kapalı olduğu (üniversitelerin tatil olduğu Haziran, Temmuz, Ağustos olarak belirlenmiştir) tarihlerde ise çalışma izni haftada 40 saate çıkabilmektedir.
  • En çok kullanılan Havaalanları: Dublin Havaalanı, Shannon Havaalanı, Cork Havaalanı
  • İklim: Ilıman bir deniz iklimine sahip İrlanda’da yazlar serin, kışlar ise ılıman geçmektedir. Temmuz ayında ortalama sıcaklık 16 derece, Ocak ayında ise 7 derecedir.
  • Acil durum numaraları: Polis, İtfaiye, Ambulans: 999 

Gitmeden Önce Yapılması Gerekenler

 1. İnternetten ya da danışmanınızın yardımıyla okulunuzun nerede olduğunu, kalacağınız yerle arasındaki mesafeyi ve nasıl ulaşacağınızı öğreniniz
2. Gitmeden önce hava sıcaklıklarını ve iklimini mutlaka öğrenin ve bavulunuzu o şartlara göre hazırlayın.
3. Pasaport, sağlık sigortası, okul kabul belgesi ve konaklama adresinizin bulunduğu belgeyi yanınıza almayı unutmayın!
4. Türkçe / İngilizce sözlüğünüzü mutlaka yanınıza alın ya da telefonunuza uygulama olarak indirin.
5. İrlanda'da 1 akademik yıldan daha kısa süreyle eğitim alacak olan tüm Türk vatandaşları İrlanda'da geçerli özel sağlık sigortası yaptırmalıdır.
6. Okula giderken defter, kalem, okul kabul evraklarınız ve 1 adet fotoğrafınızı yanınızda bulundurun.
7. İrlanda’daki prizlerin bizim prizlerimizinden farklı olması nedeniyle 3 uçlu priz dönüştürücüsünü yanınıza almayı unutmayın!
8. Eğer İrlanda’da araba kiralayacaksanız ehliyetinizi muhakkak yanınıza alın.
9. Eircell firması İrlanda'da cep telefonu kullanıcılarına GSM işletim operatörleri ile hizmet vermektedir. Kendi hattınızı İrlanda'da kullanabilmek için bağlı bulunduğunuz GSM operatörü ile görüşüp İrlanda'daki operatörler ile anlaşmaları olup olmadığını görüşün. 
10. Türkiye’den İrlanda; (00 + 353 + alan kodu + telefon no) tuşlanarak aranılabilir. İrlanda’dan Türkiye ise (00 + 90 + alan kodu + telefon no) tuşlanarak aranılabilir.
11. İrlanda'da 3 aydan daha uzun süre ile kalacak öğrencilerin Garda National Immigration Bureau (GNIB) veya en yakın Garda merkezine (İrlanda Polisi) kayıt yaptırması gerekir. Kayıt esnasında öğrenciden 2 adet vesikalık resim, pasaport, okul kabul belgesi ve konaklama adresi istenir.
12. İrlanda’da banka hesabı açtırabilmek için kimlik (pasaport, GNIB tarafından onaylanmış ve imzalanmış fotoğraflı kimlik belgesi) ve adres bilgilerinizi (gaz, elektrik, telefon veya sağlık sigortası belgeniz gibi güncel bir fatura) gösteren bir belge ile bankaya gitmeniz yeterlidir.
13. İrlanda’da öğrencilik hayatınız boyunca kullanacağınız ulaşım araçlarını daha ucuza getirmek için öncelikle bir öğrenci kartı çıkartmanız gerekmektedir. Bu öğrenci kartı ile İrlanda’nın herhangi bir şehrinde daha az maliyet ile ulaşımınızı sağlayacaksınız.
14. İrlanda’da genel olarak €5, €10, €20 ve €50 günlük alışveriş ve ihtiyaçlarınız için kullanılır.
15. Herhangi bir çalıntı/kayıp durumuna karşı muhakkak pasaportunuzu kendinize mail atın ve gideceğiniz ülkede gezerken yanınızda sadece fotokopisini bulundurun.
16. Dersiniz başlamadan 5 dakika önce okulda hazır bulunmaya gayret edin. Birçok okul geç kalan öğrencilere karşı toleranslı davranmamaktadır.
17. Birçok okulda derse devam zorunluluğu bulunmaktadır. Minimum %85 oranında derse katılım göstermeniz gerekmektedir. Aksi takdirde program sonunda sertifika/diploma okuldan tarafından verilmeyebilir.
18. Her hava yolunun farklı uygulamaları olmasıyla birlikte yolcular, ücretsiz bagaj taşıma hakkı genel olarak Ekonomi ve Comfort sınıfında 20 Kg, Business sınıfında 30 Kg Kargo Bagajı, 8 Kg El Bagajı taşıma hakkına sahiptir.
19. İrlanda’da gece kulüplerine giriş yaşı 18 ve bazı yerler için 21 yaştır. Pasaportunuzu yanınıza almanız gerektiğini unutmayın, özellikle küçük görünüyorsanız kaç yaşında olduğunuzu görmek isteyeceklerdir.
20. İrlanda’ya 3-4 kutu ilaç götürebilirsiniz ancak kronik bir hastalığınız varsa ve İngiltere’de ilacınız satılmıyorsa doktorunuzdan reçete ve konuyla alakalı ingilizce bir yazı almalısınız. Aksi takdirde ülkeye girişte görevliler konuyla alakalı işlem yapabilirler.
21. Eğer gideceğiniz eğitim kurumundan havaalanı transferi istediyseniz, transfer yetkilisini bulamama durumuna karşın danışmanınızdan acil durum numarasını talep ediniz. Acil durum numaraları transfer belgenizde de yer almaktadır.
22. Ülkeye giriş yaptıktan sonra konaklayacağınız yere vardığınızda lütfen oradaki tüm kuralları öğrenin ve o şartlar içerisinde davranın. Aksi takdirde konakladığınız yerden çıkartılabilirsiniz.
23. Hizmetlerinden memnun kaldıysanız garsonlara, kuaförlere ve taksi sürücülerine yaklaşık %5-10 oranında küçük bir bahşiş bırakmak kibar bir davranış olarak kabul edilir. Örneğin; yediğiniz yemeğin tutarı €30 ise bahşiş olarak €1.50–€3 bırakın. Faturada ‘servis dahil’ yazıyorsa, bahşiş bırakmanız gerekmez.
24. İrlanda’da yaşayan insanlar görgü kurallarına fazlasıyla önem verirler ve lütfen, teşekkürler, özür dilerim sözcüklerini çok fazla kullanırlar. Yolda birine çarptığınızda özür dilerim demek gayet normaldir, hatta kendi hatanız olmasa bile.
25. Trafik kurallarına uymanız kesinlikle çok önemlidir! Yayalar için konulan kırmızı ve yeşil ışıklara da mutlaka dikkat ediniz. Yayaların her zaman önceliği vardır.
26. Esrar, Extacy, LSD veya Amfetaminler gibi yasadışı ilaçları kullanmak veya taşımak yasaktır.
27. Kendinizi savunmak için CS gaz spreyi, silah veya bayıltıcı silahlar taşımak da yasaktır. Ayrıca bıçak taşımakla ilgili olarak da çok katı yasalar ve cezalar bulunmaktadır.
28. Tütün ve alkol kullanmak için 18 yaşından büyük olmanız gerekir.