İrlanda Vizesi

irlanda-ogrenci-vizesi
İrlanda vizesi İrlanda sınırlarında seyahat etmeye izin vermektedir. Vize, başvuru sahibinin pasaportunun bir sayfasına yapıştırılan bir belgedir. Bir kişinin vizede belirtilen tarihler arasında bir Ülkeye seyahat etmesine izin vermektedir. Ancak bu ülkeye girişi garanti etmemektedir. Giriş Noktasındaki bir Göçmen Bürosu Memuru, giriş iznini verme veya reddetme ve bir kişinin Ülkede kalabileceği süreye karar verme yetkisine sahiptir.

Türk vatandaşları için önemli uyarı: Pasaport türüne bakılmaksızın, Servis pasaportu sahipleri (Gri), Diplomatik (Kırmızı) veya Özel (Yeşil) pasaport sahiplerinin, Umumi (Bordu veya Lacivert) pasaport sahipleri gibi vize başvurusunda bulunmaları gerekmektedir.

İrlanda Vizesi için gerekli evrak listesi

1. Tamamı doldurulmuş online başvuru formunun imzalanmış özet çıktısı
2. Tamamı doldurulup imzalanmış anket.(Ziyareti 90 günden fazla süren başvuru sahipleri doldurmalıdır)
3. Güncel pasaportunuzun ve eski pasaportlarınızın işlem görmüş sayfalarının fotokopisi Güncel pasaportunuz İrlanda’dan dönüş tarihinden itibaren 6 ay daha geçerli olmalıdır. Eğer Türk vatandaşı değilseniz; İrlanda’dan dönüş tarihinden itibaren 3 ay daha geçerli oturum iznine sahip olmalısınız.
4. Kimlik Fotokopisi
5. 2 Adet arka fonu beyaz 35X45mm Biyometrik Fotoğraf (Yeni çekilmiş ve 6 Aydan eski olmaması gerekmektedir).
6. Başvuru sahibi tarafından İngilizce olarak yazılmış ve imzalanmış dilekçe.
7. İrlanda’daki eğitim kurumundan, eğitim alacağınız branşı ve okulun ücretinin ödendiğini belirten kabul mektubu.
8. Başvuru sahibinin eğitim kurumunun ücretini ödediğine dair belge
9. Başvuru sahibinin seçtiği branştaki dersleri alabilecek akademik yeterlilikte olduğuna dair belge (transkript)
10. Varsa başvuru sahibinin eğitim geçmişindeki boşlukların belirtilmesi
11. Başvuru sahibinin seçtiği branştaki dersleri takip edebilecek yeterlilikte İngilizce bilgisine sahip olduğunu gösterir belge; örneğin (varsa) IELTS.
12. İrlanda’ya ziyaretinizin ardından kendi ülkenize kalıcı ikamet için dönüş zorunluluğunuzu gösteren belge;
● Öğrenciyseniz; öğrenim gördüğünüz eğitim kurumundan eğitimini aldığınız branşı, orada kaç yıldır öğrenci olduğunuzu, mezuniyetinize kaç yılınızın/döneminizin kaldığını ve İrlanda’da bulunduktan sonra geri döneceğinizi belirten İngilizce bir mektup.(Öğrenci belgesi) (Üzerine İngilizce olarak başlığının yazılması yeterlidir)
● Başvuru sahibinin, seyahatten sonra halen çalışanı olduğu şirkete geri döneceğini açıklayan imzalı, kaşeli İngilizce yazılmış konfirmasyon yazısı.
● Tapu senedi, araba ruhsatı, kira kontratı vb. (başlıkları yeminli tercüman tarafından İngilizce’ye tercüme edilmelidir.)
13. Başvuru sahibinin en az €7,000’a sahip olduğunu gösteren, vizeye başvurmadan önceki son altı aylık dönemdeki banka hesap açıklamalarını da detaylı olarak içeren ve masraflarınızı karşılayacak fonu da gösteren belge./ Başvuru sahibinin ya da kefilinin hazırda sonraki her eğitim yılı için, eğitim kurumunun her yılki ücretine ek olarak en az €7,000’a erişimi olduğunu gösterir belge. (Erasmus öğrencileri hibe alacaklarına dair yazılmış bir dilekçe getirdikleri taktirde bu maddeden muaftırlar.Bu dilekçe İngilizce değilse yeminli tercüman tarafından İngilizce’ye tercüme edilmelidir.)
14. Başvuru sahibinin ya da sponsorun geçimini nasıl sağladığına dair geçim araçlarının kanıtı (iş evrakları) (Yeminli tercüman tarafından İngilizce’ye tercüme edilmelidir.)
15. Bütün aile fertlerini gösteren tam tekmilli, vukuatlı nüfus kayıt örneği. (Aile ziyaretinde davet eden kişi ile akrabalık kanıtlanmalıdır) (Yeminli tercüman tarafından tamamı İngilizce’ye tercüme edilmelidir.)
16. Talep edilen vize süresinin tamamını kapsayan seyahat sağlık sigortası.
17. 18 yaşının altındaki bir çocuğun seyahat edeceği durumlarda her iki ebeveynin iznini gösteren muvafakatname gereklidir. Eğer çocuğun vesayetinin tamamı bir ebeveyne ait ise, çocuğun vesayetinin kendine verildiğini gösteren mahkeme kararı gösterilmelidir. (her iki belgenin de tamamı yeminli tercüman tarafından İngilizce’ye tercüme edilmelidir.)
18. Şirket çalışanlarınndan 4A QR Barkodlu Hizmet Dökümü şirket sahiplerinden SGK’dan alınmış 4B Hizmet Dökümü Kamu çalışanlarından SGK’dan barkodlu 4C Hizmet Dökümü Özel çalışan emeklilerinden QR barkodlu Hizmet Dökümü Kamu emeklilerinden SGK’dan alınmış Hizmet Dökümü getirilmesi zorunludur.

Vize Ücreti

irlanda-vize-ucreti

İşlem Süresi

Eğer bütün istenilen dökümanlar verilmişse, Vize Başvuru Merkezi’ne başvuru yaptığınız gün ve dökümanların Ankara’ya gönderilmesi için gereken gün hariç ortalama 10 iş günü içerisinde sonuçlanır. Unutmayınız ki bazı durumlarda işlem belirtilen süreden daha uzun sürebilir. Başvurunuzu bu durumları göz önünde bulundurarak olabildiğince erken yapmanızı tavsiye ederiz.

Başvuru Nasıl Yapılır

Başvuru formu ve ona ek istenen diğer evrakları hazırladıktan sonra, size en yakın vize başvuru merkezinde İrlanda vize başvurunuzu yapabilirsiniz. Vize başvuru merkezleri için tıklayınız.